Teljes fogatlanság
A teljes fogatlanság ellátása különleges odafigyelést, tapasztalatot, technológiákat igényel. Ahhoz, hogy hosszan tartó, és a természeteshez leginkább hasonlító, rögzített pótlást készítsünk, már a tervezés fázisától körültekintően kell eljárnunk az implantációs módszer, esetleges csontpótlás szükségessége vagy elkerülése, illetve a készülő fogpótlás anyaga és technológiája kérdésében. Az elmúlt években nagy figyelmet, és hangsúlyt fektettem ezen összetett, nagy bonyolultságú esetek ellátásának tanulmányozására, hogy Önnek a lehető legkényelmesebb, leghosszantartóbb megoldást nyújthassam, és visszaadhassam a rágás örömét, a kellemes esztétikai megjelenést, és a komfortos életérzést.
Fogatlanság esetén az általam alkalmazott implantációs eljárás kiválasztása azon alapszik, hogy van e csontleépülés, szükséges e csontpótlás, esetleg valamilyen alternatív megoldással, például All-on-4 technikával azt el tudjuk e kerülni. Ezekről az eljárásokról az Implantáció menüpont alatt bővebben olvashat.
Teljes fogatlanság esetén az implantátumkra készülő fogpótlás kiválasztásánál meghatározó az alkalmazott implantációs technika.
Amikor meggyógyulnak az implantátumok, a pótlás készítése 2 ülésben lenyomatvételekkel és harapásregisztrációval kezdődik.
Ideális esetben már az implantátumok behelyezésekor készülhet rögzített ideiglenes híd, hogy a gyógyulási idő is komfortos, esztétikus pótlással teljen.
Arcíves regisztráció
Speciális harapásvételi eljárás, mely során egyértelműen meghatározzuk a páciens rágósíkjának, illetve az állkapocs-ízület forgástengelyének térbeli viszonyát.
Erre akkor van szükség, ha
Fogatlan állcsont esetén a három dimenzióban kell szinte a semmiből pontosan rekonstruálnunk az egykori természetes fogazat ívét (melyet, ha kivetítünk, egy gömbfelszínt kapunk, ezért meghatározni korántsem egyszerű.)
A hagyományos fémkerámia, és fémmentes pótlásokat elsősorban fogakra fejlesztették ki. Az implantátumos pótlás statikai és funkcionális, olykor esztétikai szempontjai is ettől különbözőek.
Hibrid hidak
Implantátumkra csavarozással rögzülő speciális váz (monolit cirkon/cirkon/titán/PEEK), amelyre egyenként 12-14 cirkon koronát ragasztunk. Jelen ismereteink szerint ez a megoldás az, amely minden általunk fontosnak tartott előnyös szempontot ötvöz. Az állcsontjaink rugalmasak, beszéd, rágás során minimális deformáción mennek keresztül, amely a hagyományos fémkerámia és leplezett cirkonkerámia pótlásoknál gyakran a kerámia leplezés megrepedését, lepattanását eredményezhette. Mivel a hibrid hidak koronái egymáshoz képest minimálisan szabadon elmozdulhatnak, ezért a fenti kellemetlen hatást általa kiküszöbölhetjük. Precíz, CAD-CAM eljárással készült váza egyedülűllóan pontosan illeszkedik, a cirkon szóló koronák pedig gyönyörű, természetes megjelenést kölcsönöznek viselőjének.
Fogatlanság esetén a következő anyagokból készíthetünk implantátumokra fogpótlást
E két esetben az implantátumfej általában beépítésre kerül a hídpótlásba, egy egységet képzenek. Bizonyos esetekben dönthetünk úgy, illetve indokolt lehet, hogy külön multi-unit felépítményt is alkalmazzunk, amely egy köztes elem az implantátum és hídpótlás összeköttetésében.
Malo titán-akril körhíd
A Dr. Paulo Malo-ról elnevezett fogpótlás kimondottan az All-on-4 eljárással ellátott esetekre készül. Indokoltnak tartjuk az akril leplezésű körhíd alkalmazását abban az esetben, ha a szemben lévő állcsonton cirkon pótlást visel a beteg. Az ez esetben alkalmazott, speciális megerősítésű akrilát esztétikuma gyönyörű, és rugalmassága által kényelmes viselet a cirkónium antagonista mellett. CAD-CAM tervezésű titánium vázra készítjük.
Az implantációs pótlást igyekszem minden esetben csavarozott eljárással rögzíteni, a cementezett hidakat a cement előnytelen hatásai miatt kerülendőnek tartom.