A bölcsességfogak elhelyezkedésük szerint a fogívben a 8. fogak, általában a 20-as évek elején bújnak ki.
Amennyiben egészségesek, megfelelő a tengelyállásuk, és ezáltal belehelyezkednek a rágósíkba, értékes alkotóelemei a fogazatunknak.
A bölcsességfogak általában a legnagyobb méretű fogak a szájüregben.
Problémát jelenthetnek, ha torlódás következtében nem megfelelő tengelyállásban fejlődnek (vízszintesen, ferdén vagy távol a többi őrlőfogtól, esetleg kifelé vagy befelé dőlve). Egyeseknél (13 százalékban) a bölcsességfogak egyáltalán nem törnek elő (impakció) , esetleg hiányoznak, de olyan eset is előfordulhat, amikor csak az egyik vagy másik hiányzik.
A nem megfelelő elhelyezkedésű bölcsességfog torlódást vagy egyéb sérülést okozhat a szomszédos fogakban, az állkapocsban és az idegekben. Azok a bölcsességfogak, melyek a második őrlőfogakra dőlnek, ezeket szuvasodásra hajlamosabbá teszik a fokozott plakk-képződés és ételmaradék-felhalmozódás miatt. Előfordulhat, hogy a lágy szövetek vagy az állkapocs fogságába esnek úgy, hogy csak részben képesek áttörni. Ezeket a bölcsességfogakat impaktált fogaknak nevezzük. A csak részben áttört fogak utat engednek a bakteriális fertőzéseknek, és fájdalmas gyulladással, duzzanattal, szájzárral és általános betegségekkel járnak. A csak részben áttört fogak emellett hajlamosabbak a szuvasodásra és ínybetegségekre, mivel nehezen elérhető helyzetüknél fogva nehezebb a rutin szájhigiénés eszközökkel elérni azokat.
A bölcsességfog körüli íny gyulladása. Amint a bölcsességfog kezd előbújni, és már egy ponton áttörte az ínyt, akkor nagyrészt a fog egyéb részeit még borítja ezáltal egy mesterséges tasak keletkezik, amely utat enged a szájüreg felőli fertőződésnek, és gyulladás alakulhat ki. Ez a perocoronitis, mely tompa, nyomó érzéstől, a felerősödött, fülbe sugárzó fájdalomig erősödhet. Itt az íny gyulladt, piros, genny is ürülhet a tasakból. Akár szájzár, nyelési nehézség is kialakulhat.
A fent említett problémás bölcsességfogakat eltávolításra indikáljuk. Azon fogak, amelyek nagy része előtört, hagyományos módon, helyi érzéstelenítésben, fájdalommentesen, rövid idő alatt eltávolíthatók.
Amennyiben nem, vagy csak részben törtek elő, akkor sebészi feltárásban, és szintén egyszerűen, helyi érzéstelenítésben végezzük el a fogeltávolítást. Ilyen esetben a gyorsabb gyógyulás érdekében kollagén szivacsot helyezünk a fog helyére, varratokkal zárjuk a sebet és antibiotikummal látjuk el a betegünket.
Fontosnak tartjuk a bölcsességfog feltárás után gondos szájhigiénia tartását, a terület hűtését, a felírt gyógyszerek pontos beszedését, a megfelelő kímélet betartását, hogy minél gondtalanabb és gyorsabb legyen a műtét utáni felépülés.